8. Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler Buluşması, Nevşehirliler Gecesi ile Başladı

Bu haber 2020 kere okunmuş.05 Şubat 2019, Salı - 10:24

Tuzla Belediyesi ve Tuzla Hemşehri Dernekleri Platformu işbirliği ile düzenlenen 8. Geleneksel Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler Buluşması, Nevşehirliler Gecesi ile başladı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “258.000 insanın yaşadığı Tuzla’da tek yürek olmak için gayret sarf ettik” dedi.

2 Şubat- 24 Mart tarihleri arasında 26 hemşehri derneğinin katılımıyla düzenlenecek Tuzla Belediyesi 8. Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler Buluşmasının ilk gecesini Nevşehirliler düzenledi. Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Tuzla’dan Anadolu’ya Nevşehirliler Gecesi’ne Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, MHP Tuzla İlçe Başkanı Erdem Doğruer, Tuzla Hemşehri Dernekleri Platformu Başkanı Recep Demir, İstanbul Nevşehirliler Derneği Başkanı Mustafa Şen ile Nevşehirliler katıldı.

Başkan Yazıcı, Tuzla’yı Köyden Şehir Görünümüne Çevirdi
Nevşehir tanıtım filmi gösteriminin ardından selamlama konuşmasını İstanbul Nevşehirliler Derneği Kadın Kolları Başkanı Neslihan Özmen yaptı. İstanbul Nevşehirliler Derneği Başkanı Mustafa Şen, derneğin amacını “2011 yılında derneğimizi kurduk. Birbirimiz anlamazsak çare bulamayız. Tuzla’da güzel eserler bırakmak istiyoruz” şeklinde paylaştı.
Tuzla’dan Anadolu’ya Yöresel Geceler ve derneklere yönelik hizmetlerinden dolayı Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür eden Şen, “Tuzlamız’ı köy görünümünden şehir görünümüne çeviren bir Belediye Başkanımız var. Tuzla’daki çalışmaları eksiksiz bir şekilde yapan çok kıymetli Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’yı ayakta alkışlamak istiyorum” dedi.
Nevşehir Köy Derneklerini temsilen Kızılkaya Köy Derneği Başkanı Şenol Yazıcı ve Karasedir Dernek Başkanı İbrahim Başar da selamlama konuşması yaptı.

Hemşehri Derneklerimizle Birlikte Kuşaklar Arasındaki Mesafeyi Kapatıyoruz
MHP Tuzla İlçe Başkanı Erdem Doğruer’in konuşmasının ardından Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı Nevşehirliler’e seslendi. Tuzla Hemşehri Dernekleri Platformu’nun en değerli 3 projesinden biri olduğunu vurgulayan Başkan Yazıcı, bu birlikteliğin amacını ve yansımalarını şu şekilde paylaştı: “Hemşehri dernekleri ile beraber kurmuş olduğumuz platform, Tuzla’daki birlik ve beraberliğimiz arttırmak, gelenek ve göreneklerini yaşatan insanların kültürler etkileşimi, bu mozaiğin bizi geleceğe taşıyacak güçlü yapısını oluşturmak için ortaya koyduğumuz bir çalışmaydı. Bu platformu en iyi şekilde idare ettiren dernek başkanlarına, onlara destek veren yönetimlerine ve onları destekleyen siz Tuzla halkına teşekkür ediyoruz. Dernekçilik zor iştir, zaman ve para gerektiren bir iştir. Bir kent içerisinde kendi kimliğinizle beraber var olma mücadelesi, gelenek ve görenekleri yaşatabilme gayret ve çabasına bir destek, bir omuz bulmak istersiniz. Dernekler, özellikle de gençlerin geleceğe bakışında kendi geleneklerini yaşatabilmeleri, geleceği ortaya koyarken geçmişinden mutlaka ders alabilmesi, geçmişi bilerek geleceğini çizebilecek bir nesil yetiştirmek içinde çok önemli bir vesiledir. O yüzden biz dernekleri birkaç kategoride değerlendiriyoruz ama özellikle de gelecek=gençlik diye ürettiğimiz formülde her zaman gençliği en iyi şekilde yetiştirebilmek için kuşaklar arasındaki mesafeyi kapatmamız lazım. Gençler yeni teknolojilerle dünyaya ne kadar entegre oluyorlarsa biz onların öz değerleri ile beraber dünyaya entegre olmalarını arzu ediyoruz. Mevlana’nın dediği gibi pergelin bir ayağını bu dünyanın merkezinde tutacak diğer ayağını da bütün dünyayı kucaklayacak şekilde bir nesil yetiştirmek zorundayız. Aksi takdirde kendimizi ne kadar geliştirsek de gelecek nesillere insan yetiştiremezsek geleceğimizin hiç de aydınlık olmadığını düşünüyoruz”

Tuzla Tek Yürek
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla’da birlik ve beraberliği kuvvetlendiren hizmetleriyle tek yürek olduklarını söyledi. Başkan Yazıcı, “15 milyon kayıtlı nüfusa sahip İstanbul’da kendimizi, geleneğimizi, geçmişimizi ve neslimizi kaybetmemek için çok gayret sarf etmeliyiz. Özellikle de aile mefhumu, anne ve çocuk üzerinde çok duracağız. Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda da hep aileyi güçlendirmek, kuvvetlendirebilmek, çocukların aileye bağlılığını ortaya koyabilmek için çaba gösterdik. 258.000 insanın yaşadığı Tuzla’da tek yürek olmak için gayret sarf ettik. Farklılıklarımızı da ortaya koyarak mezhebi, meşrebi ne olursa olsun ayırt etmeden birbirimize kenetlenerek geleceği yakalamak zorundayız. Birlik ve beraberlik içerisinde bu ülkeyi geleceğe hazırlamak zorundayız. Hep birlikte Türkiye olarak gönül coğrafyasından başlayarak mazlum insanların bize bağlamış oldukları umutlarını asla yok etmeyerek gayret sarf edeceğiz. Tuzla’da birlik ve beraberliğimizi güçlendiren, kültürel zenginliğimizi ortaya koyan çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
İstanbul Nevşehirliler Derneği Başkanı Mustafa Şen, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve emeği geçenlere günün anısına teşekkür plaketi takdim etti. Nevşehirliler Gecesi, sanatçı Bekir Kurt’un bağlama eşliğinde İç Anadolu yöresi türkülerini seslendirmesiyle sona erdi.

 

8. GELENEKSEL TUZLA’DAN ANADOLU’YA KÜLTÜRLER BULUŞMASI PROGRAMI

Tarih                           Saat    Yer                                                                              Program

02 Şubat Cumartesi       19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Nevşehirliler

08 Şubat Cuma             19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Trabzonlular

09 Şubat Cumartesi       19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Kırşehirliler

09 Şubat Cumartesi       19.30    Tuzla Belediyesi Ayyıldız Sosyal Tesisleri 2. Kat         Yozgatlılar

09 Şubat Cumartesi       19.30   Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı Kültür Evi            Çankırılılar

10 Şubat Pazar             19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Bayburtlular

15 Şubat Cuma             19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Karslılar

16 Şubat Cumartesi       19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Afyonlular

17 Şubat Pazar             19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Ordulular

22 Şubat Cuma             19.30    Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi           Sivaslılar

23 Şubat Cumartesi       19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Bilecikliler

24 Şubat Pazar             19.30    Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi      Gümüşhaneliler

27 Şubat Çarşamba       19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Rumeliler

28 Şubat Perşembe       19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Samsunlular

01 Mart Cuma              19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Tokatlılar

02 Mart Cumartesi       19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Bolulular

03 Mart Pazar              19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Sinoplular

08 Mart Cuma              19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi      Kastamonulular

09 Mart Cumartesi       19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Giresunlular 

10 Mart Pazar              19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi          Ağrılılar

15 Mart Cuma              19.30    Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi        Sakaryalılar

16 Mart Cumartesi       19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Erzincanlılar

17 Mart Pazar              19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Ardahanlılar

22 Mart Pazar              19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi        Marmara Bölgesi Manav Türkleri Federasyonu Gecesi

23 Mart Cumartesi       19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Bingöllüler

24 Mart  Pazar             19.30   Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi         Erzurumlular

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki