Prof. Dr. Aydın Güven Gürkan, ölümünün 9. yılında Tuzla’da ki mezarı başında anıldı.
Anma törenine CHP Miletvekili Haluk Koç, CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamza Çebi, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP İstanbul Kadın Kolları Başkanı Arzu Öner, Gürkan’ın eşi Serap Aksoy, kızı Burcu, kardeşi Aygün Gürkan, yakınları Parti Meclis Üyesi Ercan Karakaş, parti yöneticileri ve sevenleri katıldı. Prof. Dr. Gürkan`ın mezarına karanfiller bırakan sevenleri, okunan kuran-ı Kerim’den sonra daha sonra dua ettiler.
Aydın Güven Gürkan’ın mezarı başında okunan duaların ardından bir açıklama yapan Ercan Karakaş, “Ülkemizin en sıkıntılı döneminde Erdal İnönü, Aydın Güven Gürkan hepimize örnek çalışmalar gösterdiler. Onları unutmadık, unutmamız mümkün değil. Yalnızca hocamızı, sevgili Uğur Mucu’yu, İsmail Cem’i kaybettiğimiz gün değil. 24 Ocak Türkiye’de kamunun kaybedildiği gündür aynı zamanda. Türkiye’nin yapısının değiştirilmeye başlandığı bir gün. Onlar daha güzel bir Türkiye kurmak için çalıştılar.” ifadelerini kullandı.
Anma töreninde kısa bir konuşma yapan CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, “ Uğur Mumcu’nun oğlu bugünkü Cumhuriyet Gazetesi’ndeki yazısında, “ Ocak ayını sevmiyorum” başlığını kullanmıştı. Gerçekten de kaybettiğimiz değerlerimiz, canlarımız nedeniyle ocak ayı acılı bir aydır. Yalnızca hocamızı, sevgili Uğur Mucu’yu, İsmail Cem’i kaybettiğimiz gün değil. 24 Ocak Türkiye’de kamunun kaybedildiği gündür aynı zamanda. Türkiye’nin yapısının değiştirilmeye başlandığı bir gün. Onlar daha güzel bir Türkiye kurmak için çalıştılar” dedi.
CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın yıl dönümlerinin daha farklı kutlanması gerektiğini de belirterek, “ Aydın Güven Gürkan’ın fikirlerinin tartışılması gerektiğini düşünüyorum. O’nun anılarının fikirlerinin arşivlerden çıkartılarak kitap haline getirilip yeni nesilere okutulması gerekir” diye ifade etti.
Aydın Güven Gürkan’ı mezarı başında dualarla anan CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve beraberindeki heyet daha sonra CHP Tuzla İlçe Başkanlığı’nda İlçe Başkanı Ali Çelik ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya geldiler.