Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı'nda 2013 yılından bu yana süren yenileme çalışmalarında sona gelindi. 76.6 kilometrelik hat bugün açıldı. 

Halkalı-Gebze arasında bulunan eski banliyö hatlarında 2013 yılından beri süren yenileme çalışmaları sona erdi. 76.6 kilometrelik hat bugün açıldı. Yeni hatla aradaki ulaşım süresi 185 dakikadan 115 dakikaya inecek. 

Milyonların merakla beklediği Gebze-Halkalı Banliyö Hattının Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı. Törende konuşan Erdoğan, "Gebze-Halkalı banliyö tren hattı İstanbullulara net 1 saat 10 dakika kazandıracak." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"GÜNDE 1 MİLYON 700 BİN YOLCU TAŞIYACAK"

Bu hat eskiden 185 dakikada kat edilebilen bir mesafedeyken şimdi 115 dakikaya inecek Gebze-Halkalı Banliyö Hattı İstanbullulara net 1 saat 10 dakika kazandıracak. İstanbul'un en işlek ve dolayısıyla trafik yoğunluğu en çok olan bu hat, saatte tek yönde 75 bin, gündeyse 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Bir başka ifadeyle normalde ancak 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu, bu hattımız tek başına gidecekleri yerlere ulaştıracak.

"10 İLÇE DOĞRUDAN KULLANMA İMKANINA SAHİP OLACAK"

Toplamda Marmaray ile birlikte 43 istasyondan oluşan bu hat İstanbul trafiğinde çok önemli bir rahatlamaya yol açacak. İstanbul'un 10 ilçesi bu hattı doğrudan kullanma imkanına sahip olacak. 1,4 milyar euro yani yaklaşık 8,5 milyar lira harcanan bu hattın açılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu hatla birlikte İstanbul'un 170 km olan raylı sistem uzunluğunu 63 km daha uzatarak 233 km'ye çıkarmış oluyoruz.

"ÇÖZÜM RAYLI SİSTEMLER"

İstanbul'u bir uçtan diğer uca böyle kat etmek zorlu bir iş. Hem altyapıda hem üstyapıda çok ciddi çalışmalar yürütüldü. Şehrimizin ulaşım sorununun çözümü raylı sistemlerden geçiyor. İstanbul'un 170 kilometre olan raylı sistem uzunluğuna 63 kilometre daha ekledik. İlk metro hattını 2000 yılında hizmete aldık.

"LONDRA'DAN GELEN BURADAN PEKİN'E GİDEBİLECEK"

Bugün hizmete açtığımız bu hattın bir diğer özelliği Londra'dan Pekin'e uzanacak demir ipekyolunun İstanbul etabını burası oluşturuyor. Londra'dan gelen buradan Pekin'e gidebilecek. Bu hatla birlikte yüksek hızlı trenlerimiz Pendik'i son durak olarak kullanmayacak, Halkalı'ya kadar devam edecek. Marmaray'ı bugün çok daha ileri bir seviyeye taşımış buluyoruz.

HALKALI GEBZE HATTI DURAKLARI

Proje hayata geçtiğinde Halkalı istasyonundan Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı metrosuna, Halkalı'dan Yenikapı-Kirazlı-Halkalı hattına, Küçükçekmece'den Yenikapı-İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü diye de adlandırılan Yenikapı-Hacıosman hattına, Ataköy'den İkitelli-Ataköy hattına, Bakırköy'den Bakırköy-İDO-Kirazlı-Başakşehir hattına, Söğütlüçeşme'den Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'ne ve onun raylı sistemine, Göztepe'den Göztepe-Ümraniye-Ataşehir hattına, Bostancı'dan Bostancı-Dudullu hattına, Pendik'ten Pendik-Sabiha Gökçen hattına, Tuzla'dan Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattına entegre olunacak.

Banliyö hattı ayrıca Yenikapı'dan Taksim-Hacıosman-Levent metro hattına, Sirkeci'den Bağcılar-Kabataş tramvay hattına, Üsküdar'dan Üsküdar-Sultanbeyli hattına, Ayrılık Çeşmesi'nden Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattına bağlanacak.

Halkalı – Gebze Metro Hattı Saatleri

Halkalı metro durağı hafta içi kalkış saati – kapanış saati : 06.00 – 24.00
Halkalı metro durağı hafta sonu kalkış saati – kapanış saati : 06.00 – 24.00
Gebze metro durağı hafta için kalkış saati – kapanış saati: 06.00 – 24.00
Gebze metro durağı hafta sonu kalkış saati – kapanış saati: 06.00 – 24,00