Afrika’da her geçen gün insani kriz derinleşiyor. Güvenli gıdaya, içme suyuna, sağlık hizmetlerine ulaşmakta problemler yaşayan milyonlarca insan, dünyanın kendilerine uzatacağı yardım elini bekliyor. Bölge ülkelerine daha önce de insani yardımda bulunan Türkiye ön planda. Tuzla Belediyesi olarak Afrika’daki kardeşlerimiz için ne yapabiliriz sorusuyla yola çıkan Tuzgem öğrencileri ve gönüllüler gözlük projesini başlattılar.

Tuzla Belediyesi Gençlik merkezi(TUZGEM) ve gönüllü doktorların birlikte hazırladığı yardım çalışmasıyla Afrika’da gözlük alamayan, sağlık sorunları olan kişiler için yeni ve kullanılmış gözlük çerçeveleri toplanmıştır. TUZGEM’de eğitim alan öğrencilerin ve öğretmenlerin ortak akılla tasarladıkları proje “gönülden iyilik” temasıyla oluşturulmuştur. BİSEG (Sağlık ve Eğitim Köyleri Gönüllüler Derneği) 26. Nijerya seyahati için gözlükleri teslim alarak Afrika’ya ulaştıracaklar.
“Gönül Gözüyle Tuzla’dan Afrika’ya” gözlük toplama etkinliği için TUZGEM’de program düzenlendi. Programa Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan ve Biseg derneği başkanı iş adamı İbrahim Ceylan katıldı.
Afrika’ya yardım amacıyla buluşulan etkinlikte konuşan Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan, Afrika’ya gittikleri sürede yaşadıkları olayları ve anılarını anlattı. “Afrika’nın ortasında 15 gün gibi kısa zaman geçirdik. Gönüllü olarak Afrika’ya Biseg ekibiyle gittik. Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcının desteğiyle iyilik projeleri geliştiriyoruz. Afrika’yı en az bir kez görmek gerekiyor. İnsanların çaresizliğini gördükten sonra daha fazla gitmemiz gerektiğini anladım. Afrika’daki insanlar muhtaç durumdalar. Yardım etmenin yanı sıra onlara balık tutmayı da öğretmek gerekiyor. Bu hizmetlerin gençler tarafından destek görmesi beni ayrıca mutlu etti.”
Bir doktor arkadaşımızın başına gelen durumu anlattığımda olayı daha net görebilirsiniz diyerek, bir hasta gözlüğünü çöpe attı. Doktor hastanın attığı gözlüğü çöpten aldığında hemşire görüyor. Doktor bey napıyorsunuz Afrika’da gözlük yok onlar için topluyorum dediğinde Afrika’daki yoksulluğu derinden hissettik.  Dua etmiştim bu duanın kabulü sizlersiniz. Bazılarının lüks olarak gördüğü şey orada birkaç evi geçindirecek bir durum oluyor. Biz onlara yardım ediyoruz ama biz de onlardan şükretmeyi öğreniyoruz. Mesleğinizin zekatını vereceksiniz. Hekimseniz mesleğinizin zekatını vererek lezzetini alacaksınız. Minnet duyan insanlara hizmet verip onlardan dua alıyorsunuz. Mazlumlara yardım etmek zaten bizim genlerimizde var. Etkinliğe katılan öğrencilere sosyal ve sanatsal faaliyetlerde bulunun diyerek önerilerde bulundu. Son olarak iyiliğin virüse benzediğini, gönüllülük virüsü bulaştı mı sizi kimse tutamaz dedi.”
Programda Biseg derneği başkanı iş adamı İbrahim Ceylan, “Tıp için puanım yetmesine rağmen tercih etmemiştim. Afrika’ya gittiğimde tıp okumadığım için ilk kez pişman oldum. Afrika’ya 2005 senesinde gittik. Gönüllüler ile bir araya gelerek yaptığımız kolektif bir çalışmayla bir şeyler üretmeye çalıştık. 26. kez Nijer’e sağlık hizmeti için gideceğiz. 800 tane katarakt, 350 cerrahi ameliyat yaptık. Demek ki bir araya gelince bizim insanımız çok şeyler başarabiliyor. Gönüllüler olarak gençlere çok güveniyoruz. %92’si çöl olan bir ülkede hayat şartları illa ki zor olmaktadır. Bütün yıl boyunca kuş yemi gibi bir yiyecekle yaşıyorlar. Afrika’da her alana ihtiyaç var. Eğitime ihtiyaç var. Siz gençlere güveniyoruz iyilik projelerini daha da büyüterek geleceğe taşımanızı diliyorum” dedi.
Programda, gözlük toplama projesindeki öğrencilerden ikisi tüm öğrencileri temsilen konuştular. Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan’ın Afrika temalı sunumu ve fotoğraf sergisinden etkilenerek gözlük toplama projesini düşündüklerini ve gönderecekleri gözlüklerin onlara ışık olmasını dilediklerini söylediler.
Program, öğrenciler ve gönüllülerin toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.