31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmiş ve imara aykırı olan kaçak yapıları kapsayan İmar Barışı'nda sona gelindi. Evinde imara aykırılık olanlar 15 Haziran tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Yapı Kayıt Belgesi bedeli içinse son ödeme tarihi 30 Haziran.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefiyle hayata geçirilen İmar Barışı’nın başvuru süresi 15 Haziran’a kadar uzatıldı. Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeleri için de son tarih 30 Haziran olarak belirlendi. 

İMAR BARIŞI'NA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017’den önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne, başvuru yapılacak. Müracaatlar ayrıca belediye, belediye birimleri, valilikler veya belirlenen kurumlara doğrudan, posta yoluyla da yapılabilirken, Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara da müracaat edilebiliyor.

Kayıt belgesiyle evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak.

İMAR BARIŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması işlemleri e-Devlet Kapısı’ndan gerçekleştirilebilecek. Burada işlemi gerçekleştirebilmek için vatandaşların T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak sayfa talimatlarını takip etmeleri gerekiyor.

İMAR BARIŞI İÇİN NE KADAR ÖDENECEK?

İmar barışı ile ruhsatı bulunmayan ya da imar mevzuatına aykırı olan yapılar kayıt altına alınacak. 31 Aralık 2017 tarihinden önce tamamlanan konut ya da iş yerleri, 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvurunun ve istenilen şartların sağlanmış olması durumunda Yapı Kayıt Belgesi almaya hak kazanacak.

Başvurular Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne yapılacak. Yapı Kayıt Belgesi ile tapuya benzer şekilde yapının bir kimliği çıkartılacak. Binadaki daire sayısı, metrekare ve yüzölçümü gibi detayların yer alacağı belge için başvurular 2018’in sonunda bitecek ancak hükümet talebe göre bu süreyi 1 yıl daha uzatmaya yetkili olacak. İmar barışı başvuruları şahsen yetkili kuruma giderek ya da e-devlet uygulaması üzerinden online olarak yapılabilecek.

Yapı Kayıt Sistemi’ne girilen bilgilerde yapı sahibinin beyanı esas alınacak. Tespit edilen arsa ve emlak yapı değeri üzerinden konutlarda % 3, iş yerlerinde ise % 5 oranında kayıt bedeli alınacak. İdari cezalar ve yıkım kararları iptal edilecek

Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılar geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz aboneliği alabilecek. Ayrıca daha önce alınan yıkım kararlarının yanı sıra tahsil edilmemiş idari para cezaları da kaldırılacak.

Yapı ruhsatı alan ancak yapı kullanma izin belgesi ya da ruhsatı olmayan yapılarda belirtilen bedelin iki katı ödenerek yapı kullanma izin belgesi şartı olmaksızın cins değişikliği yapılabilecek ve kat mülkiyeti kurulabilecek.

GEREKLİ EVRAKLAR

İmar barışı için başvurular E-devlet üzerinden online olarak ya da bakanlık tarafından açıklanan lisanslı kurullar tarafından kabul edilecek. Başvurular e devlet üzerinden takip edilebilecek. İmar barışı için istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

-- E-devlet şifresi

-- Geçerli bir cep telefonu numarası

-- Geçerli bir e-posta adresi

-- Beyan edilecek yapının adresi

-- Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

-- Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

-- Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

-- Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

-- Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

-- Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

-- İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

-- Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

TAKSİTLENDİRME YOK

İmar Barışı için taksitlendirme yapılmıyor. Yapı kayıt belgesi için peşinatı bulunmayan ya da ek finansa ihtiyaç duyan vatandaş için bankalar İmar Barışı konut kredisi kullandırıyor.

İMAR BARIŞI KREDİSİ VEREN BANKALAR

İmar Barışı'na başvuranlar için kamu bankaları Ziraat BankasıHalkBank ve VakıfBank imar barışı kredisi kullandırıyor.

YAPI KAYIT BELGESİ TAPU ANLAMINA GELMİYOR

Başvuruları 15 Haziran'da biticek olan İmar Barışı'nda vatandaş halen tam bilgi sahibi değil. Vatandaşlar başvuru ve ödemeler yapılıp, Yapı Kayıt Belgesi çıkarıldıktan sonra sürecin bittiğini düşünüyor. Yapı Kayıt Belgesi almak tapu anlamına gelmiyor. Tapu için yeni bir süreç başlıyor.

YAPI KAYIT BELGESİ SONRASI TAPU SÜRECİ BAŞLIYOR

Belge alabilmek için yapılan ilk etap başvurusunda metrekare, ada-parsel, inşaat alanı, emlak vergi değeri, imar mevzuatına aykırılık gibi bilgiler isteniyor. Bu bilgilerle başvuru ve ödeme yaptıktan sonra Yapı Kayıt Belgesi alınabiliyor. Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonraki tapu sürecinde ise proje çizimleri, zemin tespit tutanağı gibi teknik bilgiler gerekiyor. Tapu için de yine bir ödeme yapılıyor.

Bu süreci bilmeyenler ya da teknik bilgilerle uğraşmak istemeyenler yetkililerden danışmanlık hizmeti alıp, tüm işlemlerini yaptırabiliyor. Ancak yetkili mimarlık ve müteahhitlik ofislerinin dışında emlakçılar bile bu danışmanlık işine girmiş durumda. Sadece Yapı Kayıt Belgesi alıp tapu sürecini başlatmadan ortadan kaybolanlar var. Hem de vatandaştan yüklü paralar alarak.

SÜRE UZATILIR MI?

İmar Barışı'nda başvurular geçtiğimiz yıl 15 Haziran'a kadar uzatılmıştı. Ancak bu 15 Haziran'da sona eren başvuru sürecinin yeniden uzatılıp uzatılmayacağına dair henüz resmi açıklama yapılmadı.