İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği Antalya Alanya’da Gazetecilik Çalıştayı düzenledi. Çalıştayda Gazeteciler tekne turu ve Dim Çayı etkinlikleriyle dinlenme fırsatı bularak pandemi döneminin stresinden biraz olsun uzaklaşma fırsatı buldular. 

İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği Antalya Alanya’da düzenlenen Gazetecilik Çalıştayına  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, TGF Genel Başkan Vekili Cafer Esendemir, Genel Sekreter Bayram Ekici ve Genel Sekreter Yardımcısı Levent Altun’da katıldılar.

Programa evsahipliği yapan İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı Oğuzhan Bayrak yaptığı konuşmada, “ Pandemi döneminde ara vermiş olduğumuz çalışmalarımızı yeniden başlattık. Bu etkinliğimiz ile üyelerimizi buluşturmayı ve biraz olsun dinlenmelerini istedik. Programımıza katılan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği tarafından Alanya’da düzenlenen Gazetecilik Çalıştayı’nda bir konuşma yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Türkiye’de özellikle yerel basının büyük sorunlar yaşadığını belirterek, “ Sadece gazete sahipleri değil, radyo, televizyon çalışanları da büyük sıkıntı içinde. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşerek, bu sıkıntılarımızı anlatarak, gazete, televizyon, radyolar için ve basın çalışanları için destek paketi çıkarılmasını istiyoruz” dedi. 

İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği tarafından Alanya’da düzenlenen Gazetecilik Çalıştayı’nda konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, tasarruf tedbirlerinin basının belini büktüğünü belirterek, basına tasarruf edilmek yerine destek verilmesi gerektiğini belirtti. Başkan Karaca, “Son 5 yıl içeresinde resmi ilan alan gazeteleri ortaya koyduğunuz zaman bin 800’den  olan gazete sayısı 900’ e düşmüş.  Hala da düşüyor. Gazeteler ya birleşiyor ya da maddi imkânsızlıklardan kapanıyor. 100’ün üzerinde uyduda televizyon, uydu bedeli nedeniyle 50’nin altına düşmüş. Bunun yanında radyoların durumu facia. Burada gazete, televizyon, radyo sahibinin sıkıntısı bir yana Anadolu’da çalışan arkadaşlarımızın durumu onlarınkinden daha facia. Şu an asgari ücret alan çalışan sayısı yüzde 40 yoktur” dedi. 

İnternet Medyası Yasası’nın da çıkarılması gerektiğinin altını çizen Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, “Mesleğin içinde olmayan, 200-300 liraya alan satın alıp telefondan tehdit ederek gazetecilik yapan insanlar var. Bu kişilerin yok olması için yasaların mutlaka çıkması ve belirli kriterler getirilmesi lazım” diye ifade etti. 

Konuşmasında özeleştiri de yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, “ Bizim de sorumluluklarımız var. Halkın sorunlarına eğilmeliyiz, kendimizi geliştirmeliyiz, gazetelerimizi okutturmak için çaba harcamalıyız. Sorunlarımıza çözüm ararken kendimize de bakacağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen Gazetecilik Çalıştayı, resim çekiminin ardından sona erdi.