Manav Türkleri Gecesi, 7 Asırlık Kültüre Ev Sahipliği Yaptı

Bu haber 1426 kere okunmuş.25 Mart 2019, Pazartesi - 10:51

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Manav Türkleri Gecesi’nde yaptığı konuşmada “Birlik ve beraberliğindeki örnekliği ile Tuzla artık İstanbul’un parlayan yıldızıdır. Bunu birlik ve beraberlikle sağladık. Ortak akıl ve tek yürekten oluşan bu başarı tablosu, birlik ve beraberliğimizin eseridir” dedi. 

Tuzla Belediyesi 8.Geleneksel Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler Buluşması’nda 22 Mart 2019 Cuma günü Marmara Bölgesi Manav Türkleri Dernekleri Federasyonu Gecesi düzenlendi. Tuzla’da 7 asırdır nesilden nesile yaşayan Manav Türkleri’ni buluşturan geceye Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, AK Parti MKYK Üyesi Tuğba Işık Ercan, AK Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Ahmet Cin, AK Parti Gebze Belediye Başkan Adayı Zinnur Büyükgöz, MHP Pendik İlçe Başkanı Yüksel Cebe, Marmara Bölgesi Manav Türkleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergin Şirin, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve hemşehri derneklerinin yöneticileri ile Tuzla ve çevresinde yaşayan Manav Türkleri katıldı.
Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen gece, saygı duruşu ve İstiklal Marşımız’ın okunmasıyla başladı. 

Herkes Bizim Kardeşimiz, Dostumuzdur
Marmara Bölgesi Manav Türkleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergin Şirin, gecenin açılış konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı verdi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya derneğe katkılarından dolayı teşekkür eden Şirin, “Türkiye’nin neresinden gelmiş olursa olsun herkes bizim kardeşimiz, dostumuzdur. Bizler bu bölgede 700 yıldır yaşıyoruz. Bundan sonra da adet, gelenek ve görenekleri ile yemek kültürü ve müziği ile İstanbul kültürünü yaşatmaya devam edeceğiz. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın sivil toplum kuruluşlarına vermiş olduğu değeri ve önemi hepimiz çok iyi biliyoruz. Aydınlı’da bulunan Taş Mektep binamızın restorasyonunu yaparak bizlerin aynı çatı altında toplanmamıza vesile olan Başkanımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Bizlere bu güzel geceyi hazırlayan ve altına imzasını atan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve ekibine çok teşekkür ediyoruz ”dedi. 

Ortak Akıl ve Tek Yürekten Oluşan Bu Başarı Tablosu, Birlik Ve Beraberliğimizin Eseridir
Marmara Bölgesi Manav Türkleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergin Şirin’e “,”700 yıllık kültüre sahip olan sizlere biz hoş bulduk Başkanım” şeklinde hitap ederek konuşmasına başlayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, en önemli hizmetlerinden birisinin birlik ve beraberliği sağlamak, yaşatmak olduğunu söyledi. Başkan Yazıcı, “Tuzla’da yapmış olduğumuz en önemli işlerden bir tanesi buydu. Birlik ve beraberliğimizi sağlamak, Tuzla Hemşehri Dernekleri Platformu ile Tuzla ortak paydasında Tuzla mozaiğini bir araya toplamak gayretimiz oldu. Bunda tek amacımız vardı. Tuzla’ya, Tuzla halkına birlikte hizmet edebilmek, birbirimizi tanıyarak daha güzel yarınları ortaya koyabilmeyi amaçlıyoruz. Biz yerel yöneticiler ve kamu görevi görenlerin ayrı bir görevi vardır. Toplumdaki isteklere göre şekillenen bir yönetim anlayışı için örgütlü topluma ihtiyacımız var. Demokrasimizdeki bu eksikliği tamamlayan bütün dernek ve federasyonlara Tuzla halkı ve şahsım adına yürekten teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum. İstanbul’un bütün yüklerine rağmen toplumdaki birlik ve beraberliğindeki örnekliği ile Tuzla artık İstanbul’un parlayan yıldızıdır. Bunu birlik ve beraberlikle sağladık. Ortak akıl ve tek yürekten oluşan bu başarı tablo birlik ve beraberliğimizin eseridir” şeklinde konuştu.  

Kaymakam Akça, İnegöllü Manav Türkleri İle Tuzla’da Hasret Giderdi
Tuzla Kaymakamı Ali Akça, gecede hem Tuzlalı hem de eski görev yeri İnegöllü Manav Türkleri ile bir araya geldi. Kaymakam Akça, “Eskiden görev yaparak gelmiş olduğum İnegöl ilçesi mucizenin adıydı ancak gelmiş olduğum Tuzla’da bir başka mucizenin adıdır. Bizler görev yaptığımız yerin sevdalısıyızdır şu an Tuzla’nın sevdalısıyım. Bu gece buraya İnegöl’den gelen Manav Kardeşlerimin ne kadar ahde vefalı olduklarını bir kez daha gördüm. Gecenizin keyifli olmasını diliyor, sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum” dedi.
Tuzla’dan Anadolu’ya Manav Türkleri gecesinde Manav mutfağının lezzetleri ikram edildi. Sanatçı Uğurcan, Anıl Özdemir ve Orkestrası’nın konserlerinin ardından TRT sanatçısı Seda Gökkadar da Manav Türkleri gecesinde biri birinden güzel eserleri geceye katılanlarla birlikte seslendirdi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki