Tuzla Belediyesi ev sahipliğinde, Tuzla Modifiyeciler ve Otomobilciler Derneği (TUMOD) organizasyonunda Şelale Eğitim Parkı’nda düzenlenen etkinlik, Türkiye’nin dört bir yanından gelen modifiye araç tutkunlarını Tuzla’da buluşturdu. Modifiye araçseverlerin ilgi gösterdiği etkinlikte birbirinden renkli ve farklı otomobilleri yakından görme fırsatı bulan modifiye meraklıları da fotoğraf çektirme imkânı buldu. Tasarımları ve otomotiv sektörüne getirdikleri değişiklikler ile bir tutku olarak benimsenen araçlar küçük, büyük, kadın, erkek herkesi kendisine çekti.

“30 Yaşımdayım, 18 Yaşımdan Beri Araba Tutkum Var”

Festivale katılmak için İzmit’ten gelen Serkan Toker, Dragon isimli aracının yaklaşık 20 ödüle sahip olduğunu söyledi. Toker, “Aracımın boş hali 1 milyon 300 TL değerinde. Body kitinden air brushından ses sistemine, aydınlatmasından far tasarımına kadar aracım yapıldı. Bunları eklediğimizde aracımın değeri 2 milyon 300 TL’yi görüyor. Buradaki fuara katılmadan önce Tekirdağ fuarındaydım. Aracım orada 2 milyon 100’ü gördü ama vermedim. Gerçekten çok büyük emek var; ben 10 aydır bu arabayla uğraşıyorum. Ortalama 20 ödüle sahip. 30 yaşımdayım, 18 yaşımdan beri araba tutkunluğum var. İnsanların yapmadıkları arabalara farklı şeyler yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Fuarlarda Kadınlara Karşı Bir Ön Yargı Var”

Kadınların da bu sektörde yer alabildiği fikrinin yaygınlaştırılması gerektiğini söyleyen Tuğba Yakı ise “Şilan ile burada olmaktan gurur duyuyorum çünkü fuarlarda kadınlara karşı bir ön yargı var. Böyle ortamlarda bizleri görünce çok yanlış anlıyorlar. Aslında bizim amacımız aracımızı satmak ve ismimizi daha çok duyurmak. Fakat bu araçlar sadece erkeklere özelmiş gibi bir algı oluşturuluyor. Biz buna karşıyız” ifadelerini kullandı.

Şilan Öz de “Klasik modifiye anlayışının dışında kalarak aracımı kendime özel yapıyorum. Bu camiaya girmemin amacı aracımı sadece modifiye etmek değil, benim için özelleşmesini sağlamaktı. 2,5 yıldır camiadayım ama bu araç ben de 15 yaşımdan beri var, ona aşığım. Bu camiada çok fazla ayrımcılık mevcut. Ama kadın olarak araba yapmanın hakkını verip piyasacılıktan ziyade arabacı olunca insanlar bunların farkını anlıyor. Biz piyasacı değiliz arabacıyız” dedi.