Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Korona Virüs aşı çalışmalarında TÜBİTAK COVID19 Türkiye Platformu tarafından geliştirilen yerli aşının ilkinde Faz-1 insan denemelerinin başladığını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sosyal medya hesabından “ Tarih: 27 Mart 2021 Yer: Ankara Onkoloji Hastanesi... TÜBİTAK COVID19 Türkiye Platformu aşı çalışmalarından ilki Faz-1 insan denemelerine başladı. Mayda ve İhsan Hocamızın geliştirdiği aşı, DSÖ listesinde yerini alarak dünyada klinik aşamaya geçen 4. VLP aşı adayı oldu" paylaşımında bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, preklinik aşamaları başarıyla tamamlanan intranazal yerli aşı adayında kısa bir süre içinde Faz-1 insan denemelerine başlanacağını belirterek, “ Nisan ayında insan deneylerimize başlayacağız. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun onayı bekleniyor. Tüm klinik aşamaların tamamlanması durumunda bu yeni aşı türünün yıl içinde kullanıma sunulmasını hedefliyoruz. Bu tür yenilikçi ve çözüm odaklı çalışmalar yürüterek ülkemize hatta tüm insanlığa katkı sağlama gayretinde olan Türk bilim insanlarımızı buradan tekrar tebrik ediyorum” dedi.