Serginin açılışına Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan’ın yanı sıra Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan, Tuzla Müftüsü Ali Erhun ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu katıldı. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdülhamit Tüfekçioğlu’nun konferansına da ev sahipliği yapan etkinlik, bir araya getirdiği eserler ve içerik bakımından özel bir yere sahip. 


ULU CAMİLERİN BİR ARAYA GELDİĞİ İLK SERGİ
Türkiye’deki Ulu Camileri fotoğraflarıyla belgeleyen ilk yayına sahip olan sergide, Ulu Camilerin mimari ve süsleme özellikleri detaylı bir şekilde ele alınıyor. “Türkiye Ulu Camileri” kitabında bir araya getirilen ve sanat tarihi bakımından önemli tarihi zenginliklerimizden olan Ulu Camilerin fotoğrafları, Tuzla Belediyesi Rumeli Kültür Merkezi’nde sergileniyor.Ulu Camiler Fotoğraf Sergisi’nde bir araya getirilen fotoğraflarla, toplumda ecdat yadigarı olan bu kıymetli eserlere karşı farkındalık oluşturulması ve toplumsal tarihin gözler önüne serilerek canlandırılması amaçlanıyor. 

GELENEKSEL MOTİFLERİMİZ MODERN SANATLA BULUŞUYOR
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı düzenlenen etkinlikle ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Tuzla’da geleneksel motiflerimizle modern sanat anlayışını birleştiren etkinliklere destek olmaya devam edeceğiz. Rumeli Kültür Merkezi’mizde sanatın farklı boyutlarına ve sanatçılara destek olmak için çalışıyoruz” dedi.
Sergi açılışında gerçekleştirilen konferansta Prof. Dr. Abdülhamit Tüfekçioğlu, ulu camilerimizin konumlarını, plan, mimari ve bezeme özelliklerini ele alarak ayrıntılı bir şekilde tanıttı. Türkiye’de bulunan Ulu Camilerin (32 tane) detaylandırılmış fotoğrafının yer aldığı sergi, 1 Mart 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilir.