Tuzla Ahmet Yesevi Anadolu Lisesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü münasebetiyle bir dizi program düzenledi.

Tuzla Ahmet Yesevi Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü programı Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Melek Çağlayan koordinatörlüğünde saygı duruşu ve akabinde hep birlikte söylenen İstiklal Marşı´yla başladı.

Ahmet Yesevi Anadolu Lisesi Okul Müdürü Emin Ferit Peker 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümüne ithafen bir konuşma yaparak, “Türk milletinin gurur kaynağı, şanlı tarihimizin dönüm noktalarından biri olan ve 108. yıl dönümünü kutladığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi, milletimizin birlik ve beraberlik uğruna tüm varlığını ortaya koyduğu unutulmaz bir destandır” dedi.

Emin Ferit Peker, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” sözlerinin vücut bulduğu bu zafer, Türk milletinin istiklali uğruna nelerini feda edebileceğinin en bariz göstergesidir. Hiçbir zaman geri dönmeyi düşünmeyen, düşmanı bile kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyen kahraman ecdadımız, elde ettikleri bu zafer ile milletimizin hatta coğrafyanın kaderini değiştirmiştir. Onlar, birlik ve beraberlik içinde gösterdikleri bu onurlu ve kararlı duruş ile “Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihin sayfalarına altın harflerle yazdırmıştır” dedi.

Ahmet Yesevi Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Metin Kaya da yaptığı konuşmada “18 Mart 1915, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihidir. Bu tarih, gerek taarruz, gerekse savunma savaşlarının başarılarıyla dolup taşan Türk kahramanlık tarihinin en gurur verici ve en parlak sayfalarından biridir.  Ecdadımızın bin bir zorluk ve yoklukla, çağın en gelişmiş devletleri karşısında verdiği bu var oluş kavgası, bir milletin uyanıp şahlanmasının tetikleyicisi olmuş; Milli Mücadele'ye de öncülük etmiştir” dedi.

Ahmet Yesevi Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programda; mektuplar, çeşitli şiirler, türküler okunarak 18 Mart Çanakkale zaferi yad edildi.

İşte O Mektuplardan bir tanesi;

Benim İçin Katiyen Ağlama"

Üsteğmen Zahid'in karısına yazdığı mektup ve vasiyetname; “Bu günlerde her zamankinden daha önemli muharebelere gireceğiz. Bilirsin, her muharebeye giren ölmez. Fakat eğer ben ölürsem sakın gam yeme...Beni ve seni yaratan Allah bizi nasıl dünyada birbirimize nasip etti ise , benden şehitlik rütbesini esirgemediği taktirde , elbette , ruhlarımızı da birbirine kavuşturur.

Vatan yolunda şehit olursam bana ne mutlu. Ancak ,sana bir vasiyetim var:…

Ahmet Yesevi Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü programının sonunda; 6 Şubat tarihinde gerçekleşen, tüm Türkiye’yi derin üzüntüler içinde bırakan, yürekleri yakan afette yaşamını yitiren 45 binden fazla vatandaşımız da unutulmadı. Yüzyılın felaketinden etkilenen 11 ilin isimlerinin yazılı olduğu pankartlar okul öğrencileri tarafından açılırken.11 ilin isminin tek tek okunduğu sırada bütün öğrencilerin “Burada” diye bağırmasıyla duygusal anlar yaşandı. Unutmayacağız. Tüm Türkiye! Burada! Burada! Burada! sesleri o anın simgesi oldu.

Programın sonunda yapılan kısa konuşmada, “ Bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu mücadeleye katılan büyük Türk Ordusunun kahramanlarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz” denildi.