Tuzla Belediyesi 2022 Yılı Performans ve Bütçe görüşmeleri Tuzla Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşti. Performans ve Bütçe görüşmelerinde konuşan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, 2021 yılında yaptıkları hizmetleri anlatırken, 2022 yılında gerçekleştirecekleri projeler hakkında Meclis Üyelerine bilgiler verdi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, 2022 yılı Performans ve Bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Tuzla Belediyesi olarak 2021 yılında %96’lık bir Performans yakaladıklarını belirterek, bunun diğer ilçelerle kıyaslandığında başarılı olduklarının göstergesi olduğunu belirtti.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Yazıcı konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na da yüklenerek, seçim öncesi Tuzlalılara verdikleri sözleri tutmalarını gerektiğini belirterek, “ Seçimlerin üzerinden 28 ay geçti hala İBB Yönetimi verdiği sözleri yerine getirmedi” dedi. Başkan Yazıcı İBB Başkanı İmamoğlu'nun seçildiği günden itibaren İBB'yi uyku moduna aldığını belirterek, “Dünyada ve yerel yönetimlerde en şaşırılacak cümle 'Enkaz devraldım' cümlesidir. Almasaydınız. Hikaye yapmayın lütfen. Bu vatandaşı ya kandırdınız ya da bildiğiniz bir şey vardı. Niye bahane ediyorsunuz? Bulun ve yapın. Recep Tayyip Erdoğan, İBB Başkanlığı'nı kaç yıl yaptı biliyor musunuz? Üç yıl yaptı. Üç yıl da merkezi hükümet kaç defa parasını vermedi. Merkezi hükümetten E-5 hattını istedi vermedi, parasını istedi yine vermediler. Ama Recep Tayyip Erdoğan, bu milleti çöpten çukurdan, çamurdan hepsinden kendi gayreti ve çabası ile kurtardı. Bunları yaptı ki bu millet ülkenin başına getirdi. Bu iş kolay değil. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Üç yılda yaptı bunları. Tuzla’da Yan yollar bitmedi, köprüler bitmedi, ulaşım sorunları çözülmedi. İBB uyku modunda devam ediyor. Hatta bir yasa vardı, Campbell Yasası; 'Ne kadar az iş yaparsanız işleriniz o kadar yolunda gider' Mevcut İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yasayı uyguluyor sanırım. Ne kadar az iş yaparsanız işler o kadar yolunda gidiyor. Her şey çok müthiş diyor ama 13 bin kişiyi işten atıp, 45 bin kişiyi işe alıyorsunuz. Bir çalışanı dahi işten çıkarmayacağım diye söz veriyorsunuz. Bu hangi nesnel akla uyar bilmiyorum. Bunları hatırlatıp seçimden önce böyle demiştiniz deyince de İBB hemen uyku modundan, sessiz moda geçiyor” diye ifade etti.

İBB Yönetiminin Tuzla Metrosu için 150 Milyon EURO’luk kredi talep ettiğini de belirten Başkan Yazıcı, “ Sayın İmamoğlu, seçim zamanı Tuzla'ya gelince şu söylendi. 'Tuzla Metrosu'nu çok önemsiyoruz. Tuzla Metrosu'nu mutlaka ilk 5 yılda Tuzla'ya getireceğiz. Sadece Tavşantepe Tuzla Metrosu değil, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Tuzla Organize Sanayi'ye Metro Hattı'nı getireceğiz' dendi. Fakat 2022 performans raporundan söylüyorum, törenler yapıldı. TBM cihazları açıldı. 580 milyon dolar kredi alındı. Bütün bunlarla beraber, duyurular yapıldı. Durdurulmayan metrolar için, 'Durdurulan metroları başlatacağız' denildi. 2024 yılına kadar Tavşantepe'ye kadar bir hat yapılacak. 2024-2029 yılında Tuzla Hattı'nın bitirileceği söyleniyor. Bu kitapçıkta var. Bütçe konusuna baktığımız zaman, İBB 580 milyon dolar kredi alınca Tuzla Metrosu da vardı içerisinde. Dün İBB Meclisi'nde Tuzla Hattı için 150 milyon euro daha kredi talep edildi. Tuzla'daki yan yolları biz seçimlere yetiştirmeye çalışıyorduk. Hala yüzde 70'lerde. İBB Tuzla halkının sabah bir saat, akşam bir saatini alıyor. Alınan bir işin yapılması gerekiyor. 280 bin Tuzlalı, buradan geçen milyonlarca İstanbullu için şunları bitirin. Tuzla halkı adına istiyorum. 28 ay geçmiş yan yol hala açılmamış. 280 bin Tuzlalı 1-2 saat oralarda zaman kaybediyor. Yan yollar biterse en azından alt ile üst arasında geçişler rahatlayacak. Bitirin şunu artık. Geçen ay itibariyle kamuoyu yoklaması yaptım. Tuzla'da birinci problem ulaşımdır. Bu da İBB'nin meseledir. Eminim, 10 tane 20 tane kamuoyu yoklaması yaptırın, Tuzla'da birinci problem ulaşım çıkar. Ulaşım meselesinde, metroyu da yan yolları da, İDO'yu da gündeme getireceğiz. İETT seferlerini de hep birlikte gündeme getireceğiz. İBB tarafından Tuzla'daki İETT hatlarından bir tanesini artırıldı mı? Yoksa azaltıldı mı? Yeni bir hat konuldu mu” diyerek tepkisini gösterdi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, 2019 Yerel Seçimleri öncesi kendilerine sürekli koku sorununu gündeme getiren CHP’li Meclis Üyelerine dönerek, “ Tuzla'daki koku sorununu hiç gündeme getirmiyorsunuz ama bu sorun artık ortadan kalksın. Tuzla'da katı atık yakma sistemi, 2017 itibariyle başlanmıştı. 2019'a yetiştirilmeye çalışılan projelerden bir tanesiydi. Ama ben bakıyorum yok. İBB Başkanı, Biz bu kokuyu gidereceğiz demişti. Zaten yıllara bağlı olarak azalmıştı. Bir meclis üyesi arkadaşımız, sosyal medya üzerinden 'Tuzla'da koku bitti' dedi. Ne yaptınız da bitti? Tuzla'da koku ile alakalı ne yaptınız? AK Parti döneminde başlayan katı atık yakma sistemi bitmek üzere diye faaliyet kitapçığında gördüm. O bile bitmedi” diyerek seçim öncesi verilen Tuzla’da koku sorunun çözümünün bir an önce çözülmesi gerektiğinin altını da çizdi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın konuşmasının ardından geçilen oylamada Tuzla Belediye 2022 yılı Performans ve Bütçesi uzun bir maratonun ardından oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Yazıcı oylamanın ardından yaptığı konuşmada, “ Rabbim hep birlikte hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin” diyerek tüm Meclis Üyelerine teşekkür etti.