Tuzla Belediyesi, Kadir Çöpdemir’in sunduğu müzikli sohbet programı “Şairin Kıraathanesi”ni ilçe halkıyla buluşturdu. Şiirler, şarkılar ve sohbet, kıraathane dekorunda çay eşliğinde gerçekleştirildi.

Televizyon yapımcısı, programcı ve oyuncu Kadir Çöpdemir’in sunumu ile gerçekleştirilen Şairin Kıraathanesi programında kıraathane kültürü yeniden canlandırıldı. Programda Yazar Kaan Murat Yanık şiirlerini, TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Sanatçısı Melda Kuyucu Kılıç da şarkıları Tuzlalılar için seslendirdi. Kıraathane geleneği olan çay ve kahve eşliğinde gerçekleştirilen programda Tuzlalılar unutulmaz bir akşam yaşadı. 

Gelenek Tekrar Hayata Geçiriliyor
Programın sunucusu Kadir Çöpdemir, kıraathanelerin kültürümüzdeki yerinden bahsederek kahvehaneler ile karıştırılmamasını vurguladı. Çöpdemir, “Kıraathane bizim kültürümüzün derinliklerinden, geleneğimizden gelen bambaşka bir hadise. Kıraathane ilim erbabının, sanat erbabının, meslek erbabının bir araya geldiği, güzel güzel konuştuğu, anlattığı, sohbeti dolgun bir yer. Kıraathaneye girersin büyükler bir şey anlatır, bir şey öğrenirsin ya da birisi bir şeyden bahseder feyz alırsın, onu hayatına katarsın, bir tık katkı sağlar öyle çıkarsın. Biz bu geleneğe sahibiz. Tuzla Belediyesi’ne de müteşekkiriz. Tuzla Belediyesi bu kıraathane geleneğini canlandırıyor. Güzel sohbetin altının alevlendirildiği, insanların bundan nasiplendirildiği gelenek tekrar hayata geçiyor. Onun için kahvehane ile karıştırmamak lazım. Ama ortak değerler de var; çay kahve. Kafe kültürü de var. Kafe ortamında saatlerce oturamazsın belirli bir müddet içerisinde kahveni içip kalkman lazım. Bizim kıraathanede öyle değil, kıraathanede iki çayla oturursun sohbeti demlersin, demlersin, demlersin bütün gününü geçirirsin kimsede kalk git diyemez. Bizim kültürümüz biraz dominant bir kültür, insana sirayet ediyor, herkese sirayet ediyor, yabancıya da sirayet ediyor” dedi. 

Kadir Çöpdemir, Başkan Yazıcı’ya Teşekkür Etti
Kadir Çöpdemir, Tuzla Belediyesi’nin hizmetlerinden bahsederek Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti. Kadir Çöpdemir, “Tuzla Belediyesi de bir sürü iş yapmış. En başta marinası var. Malum, hakikaten fevkalade bir Marina. Gençler için mesela çok enteresan bir gemi yapmışlar biliyor musunuz? Mehmet Akif Ersoy Gençlik Gemisi. Kültür, sanat eğitimleri veriliyor bu gemide. Anadolu Kültür Merkezi yapılmış, Engelli Koordinasyon Merkezi, Yaşlılar Merkezi yapılmış. Tuzla Belediyesi hem kültürel anlamda hem de ilçeyi güzelleştirmek için elinden geleni yapıyor. Bu vesileyle de bizi sizlerle buluşturdu, Tuzla Belediyesi’ne hususiyetle teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Aile ortamında gelenekleri yeniden yaşayan Tuzlalılar, kendilerine bu imkânı sunan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti.