Tuzla’dan Anadolu’ya Erzincanlılar Gecesi’nin programı Yeni Zelanda’da 2 camide yapılan terör saldırısı nedeniyle değiştirildi, gecede müzik ve eğlence iptal edildi. Kur’an Kerim tilaveti ile başlayan gece, dualarla sona erdi. 

Tuzla Belediyesi 8. Geleneksel Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler Buluşması’nda 16 Mart 2019 Cumartesi günü Erzincanlılar Gecesi düzenlendi. Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen geceye AK Parti Erzincan Milletvekili Serkan Bayram, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Müsteşarı Orhan Birdal, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Suat Durak, MHP Tuzla İlçe Başkanı Erdem Doğruer, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve hemşehri derneklerinin temsilcileri katıldı. 
Tuzla’dan Anadolu’ya Erzincanlılar Gecesi, Kadıköy Osman Ağa Cami Müezzini Ruşen Yakar’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni sanatçı Kenan Korkmaz slayt gösterimi eşliğinde paylaştı. Gece, ilahiyatçı Coşkun Kahraman ve müezzinlerin Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Kadir Kuğu’nun ilahi konseri ile devam etti. 

Hemşehrilerimizin Gönüllerine Girmeye Talibiz
Tuzla Erzincanlılar Derneği Başkanı Göksel Nacar, selamlama konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı verdi. Nacar, “Yaklaşık 1 ay önce göreve geldik. Birlik ve beraberliğimizin artarak devamını sağlamayı amaçlıyoruz. Tuzla’da yaşayan 10 bin hemşehrimizin gönüllerine girmeye talibiz. Hain terör olayından dolayı gecemizde değişiklik yaptık. Tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Tuzla Benim Evim, Tuzlalıyım
Kendisi de Erzincanlı olan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım geceye video mesajı gönderdi. Yıldırım’ın görüntülü mesajında “Birlik ve beraberliğimizin, kaynaşmamızın gelişmesine vesile olan bu toplantıya davetiniz için çok teşekkür ediyorum. Yoğun programlardan dolayı sizlerle beraber olamadık. Tuzla benim evim, Tuzlalı’yım.  Sevgili hemşehrilerim Erzincanlı gurbet insanıdır, iyi niyetli, samimiyet sahibidir. Çileler, deprem ve afetlerle büyümüş, olgunlaşmış, her türlü zorluğa karşı sabretmesini bilen insanlardır. Tuzla’da başarılı bir şekilde Belediye Başkanlığı yapan değerli kardeşim Dr. Şadi Yazıcı’ya destek vereceğinizden zerre kadar şüphe duymuyorum.
Aynı şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde sizin bir hemşehriniz olarak bize olan desteğinizi de göstereceğinize eminim. Ülkemiz için, İstanbul için, Erzincan’ımız için hayırlı olanda ittifak edeceğinize yürekten inanıyorum. Tuzla’mızda ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinde inşallah 1 Nisan’dan itibaren ilçe ve Büyükşehir Belediyesi el ele vererek çok daha güzel başarılara imza atacağız, gençlerimizin aydınlık yarınları için çalışacağız. Evimiz, işimiz, memleketimiz İstanbul diyerek her türlü başarıyı birlikte yakalayacağız. Bu geceye katılan bütün hemşehrilerimi yürekten kutluyor hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.” dedi.

Tuzla, Herkesin İmrendiği Bir İlçe Oldu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Müsteşarı Orhan Birdal de selamlama konuşmasında Yeni Zelanda’daki terör saldırısını kınadı, İslam alemine başsağlığı diledi. Tuzla Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Kinsiz, gecesinin anısına Orhan Birdal’a hediye takdim etti.
Yeni Zelanda’daki terör saldırısını kınayana AK Parti Erzincan Milletvekili Serkan Bayram da hemşehrileri ile buluşmasını sağlayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve Tuzla Erzincanlılar Derneği’ne teşekkür etti. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın hizmetlerinden övgü dolu sözlerle bahseden Bayram, “Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, 10 yıl boyunca hizmet etti. Tuzla’nın eski halini biliyorsunuz. Kendisinden Allah razı olsun. Marina eskiden hayaldi gerçek oldu. Tavşantepe - Tuzla metro hattı inşallah yeni dönemde devreye girecek. Marmaray’ı hizmete hafta açtık. “İstanbul Tuzla’dan başlar” sloganınız var. Tuzla eskiden İstanbul’da uç iken bugün İstanbul’un merkezi, herkesin imrendiği bir ilçe oldu” şeklinde konuştu.
Tuzla Erzincanlılar Derneği Başkanı Göksel Naçar ve dernek yönetimi, gecenin anısına protokole hediye takdim etti. Tuzla’dan Anadolu’ya Erzincanlılar Gecesi, birlikte okunan dualarla sona erdi.