Tuzla Kaymakamlığı ve Tuzla Belediyesi, Aziz Şehitlerimiz ve Gazilerimizin Ailelerine Vefa Yemeği Düzenledi

Bu haber 1149 kere okunmuş.20 Mart 2019, Çarşamba - 11:32

Tuzla Kaymakamlığı ve Tuzla Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında Tuzla’da yaşayan şehit ve gazi aileleri onuruna yemek düzenledi.

Tuzla Belediyesi Ayyıldız Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen yemeğe Tuzla Kaymakamı Ali Akça ve eşi Ferahil Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla Piyade Okulu Komutanı Tuğgeneral Aydın Cihan Uzun, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve yakınları katıldı.

Kahraman Şehitlerimize Layık Olmaya Çalışacağız
Yemek, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızı’ın okunması ile başladı. Tuzla Çiçekçiler Camii İmam Hatibi Selami Üstündağ’ın Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Tuzla Piyade Okulu Komutanı Tuğgeneral Aydın Cihan Uzun şehit ve gazi ailelerine hitap etti. Uzun, “104 yıl önce Çanakkale geçilmez diye tüm dünyaya ilan ettiğimiz 18 Mart, Şehitlerimizi Anma Günü’dür. Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer İstiklal Harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. Bu zafer, biricik evlatlarını şefkat ve muhabbetle bağırlarına basarak, “Oğul seni yetiştirdim hizmet eyle vatana, ak sütümü helal etmem saldırmazsan düşmana” diyen anaların ve o anaların ellerini öperek “Hakkını helal et şefkatli ana, canım feda olsun kutsal vatana” sözleriyle karşılık veren yiğit ve kahraman Mehmetçiklerin, tarih sahnesine çıkan ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte yazdığı destandır. Üzerinde yaşadığımız toprağı vatan yapan, bayrağımıza rengini kanlarıyla veren kahraman şehitlerimiz manevi varlığınızdan aldığımız güçle vatanımıza yönelik her türlü tehditte karşı üzerimize düşen görevi yapacak ve sizlere layık olmaya çalışacağız.” dedi.

Çanakkale Ruhunu Yaşamalı ve Yaşatmalıyız
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün kalpte ve zihinde yaşatılması gerektiğini söyledi. Şehit ve gazilerin emanetini taşıyacak gelecek kuşaklara tarihi ve milli bilgilerimizin iyi aktarılmasını vurgulayan Başkan Yazıcı, “18 Mart Şehitleri Anma Günü, hiçbir zaman kalbimizden ve zihnimizden çıkartmamamız gereken bir gündür. Çanakkale ruhunu geleceğe aktararak götürmemiz gereken bir ruh olduğuna inanıyorum. Çanakkale ruhu öyle bir ruh ki her coğrafyadan insanlarla bir araya gelip bizi vatanımızdan etmeye çalışan bir güruh karşısında birlikteliğin, beraberliğin ve geleceğe dair de tek bir yürek olmanın en güzel örneğini ortaya koyduğumuz çok büyük bir zaferdir. Biz Çanakkale Zaferi’ni gelecek nesillere anlatmak zorundayız. Orada öyle bir ruh var ki 15’lilerle beraber her yaştan, bir ülkenin tüm insan kaynaklarının gelecek ve vatan uğruna feda edilmesini göze alacak kadar önemli bir zaferdir, bir dönüm noktasıdır. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında da Çanakkale’de oluşan ruhun zemin hazırladığına tarihi bir gerçek olarak inanıyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşunda da yer alan bu ruhu hem yaşama hem de yaşatma gayretini göstermek zorundayız” dedi.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, şehit ve gazilerin emaneti olan aileleri ile her ortamda birlikte olduklarını belirterek “Bu ülke için canını ortaya seve seve atan bütün şehitlerimizden ve onların ailelerinden razı olsun diyorum. Biz şehit ve gazi ailelerimiz için ne yapsak azdır ve asla bu borcu ödeyemeyiz. Bunun bilincindeyiz. Tüm günlerimiz ve tüm hayatımız size feda olsun. Sizlere saygı, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum. Allah’a emanet olun, iyi ki varsınız. Rabbim varlığınızla beraber bizleri sizlerden eksik etmesin” şeklinde konuştu.

Anadolu’daki Mücadelemizde Bizi Ayakta Tutan Şehit ve Gazilik Kurumumuzdur
Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Türk Milleti’nin tarih boyunca verdiği mücadelelerden bahsederek şehitler ve gazilerin bu mücadelenin kahramanları olduğunu vurguladı. Kaymakam Akça, “Anadolu’daki mücadelemizin, Anadolu’daki varoluşumuzun, duruşumuzun arka planında bugün bile bizi ayakta tutan nedir biliyor musunuz? Şehitlik kurumumuz, gazilik kurumumuz. Eğer biz başımızı yastığa rahat koyabiliyorsak bu aziz şehitlerimiz, gazilerimiz sayesindedir. Allah onlardan binlerce kez razı olsun, ruhları şad olsun. 81 milyonluk vatan parçasında hangi aileye sorarsanız sorun geçmişe gittiğinizde ya bir şehit ya bir gazi hikâyesiyle karşılaşırız. İnanın bu sofralarda bulunan sizlerin akrabalarınızın, dostlarınızın ve bu vatanda yaşayan herkesin geçmişinde işte bu şehitler ve gaziler bizlerin bugün başımızı yastığa koyduğumuzda rahat uyumamızın kahramanlarıdır. Ellerinden öpüyorum tüm şehit annelerinin, ellerinden öpüyorum tüm şehit babalarının ve şehit eşlerinin. Şehit evlatlarının önlerinde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Hepinizi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” diye konuştu.
Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve Tuzla Piyade Okulu Komutanı Tuğgeneral Aydın Cihan Uzun, şehit ve gazi aileleri ile görüştü.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki