Tuzla Belediyesi ve Üsküdar Üniversitesi işbirliğiyle Türkiye’ye örnek eğitim modeli Tuzla Belediyesi Anne Çocuk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen ‘Bilinçli Anne Güvenli Çocuk’ eğitim programı, Aile Şurası’nda Tuzla Modeli olarak tanıtılacak.

Tuzla Belediyesi ve Üsküdar Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Bilinçli Anne Güvenli Çocuk’ eğitim programına katılan 1.549 anne ve 1.439 çocuğa sertifikaları törenle verildi.
Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sertifika törenine Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Üsküdar Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Haydar Sur, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Görevlileri, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcıları, Tuzla Belediyesi Birim Müdürleri, Tuzla Belediyesi Anne Çocuk Eğitim Merkezlerinde eğitim alan kursiyer anne ve çocuklar katıldı.
Tuzla Belediyesi ve Üsküdar Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu “Bilinçli Anne Güvenli Çocuk Eğitim” projesinde anneler ve çocukları 3 ayda, 3 kur şeklinde eğitimler aldı.
168 saat süren eğitimde dürtü kontrolü, çocuğun beden güvenliği ve ailenin güvenlik kuralları ile çocuğun kendine güvenini sağlama yolları başlıkları altında eğitimler verildi. Eğitimlerde çocuk istismarına karşı anne ve çocukları bilinçlendirerek beden güvenliğini sağlamak amaçlandı. Çocuklara konunun hassasiyetine uygun eğitim oyunları verildi.

Sur, Dr. Şadi Yazıcı ve Eşi Dr. Fatma Yazıcı’ya Teşekkür Etti
Sertifika töreni 3 ay boyunca alınan eğitimleri anlatan kısa bir film gösterisi ile başladı.
“Bilinçli Anne Güvenli Çocuk” eğitim programı hakkında bilgilendirme konuşması yapan Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur, “Tuzla Belediye Başkanımız ve değerli eşlerinin böyle bir daveti oldu. Biz de canı gönülden projeye girdik. Projeye başlarken ‘Nasıl olur? Böyle mahremiyet içeren bir konuya biz nasıl gireriz?’ diye düşünürken çocuk gelişimi, sosyal hizmet uzmanları, hemşireler, doktorluk gibi değişik dallardan psikolog ve sosyologlar işin içine girince konunun ne kadar zor olduğunu anladık ama yetkin eller eliyle gerçek paydaşlar iyi niyetle işin içine girince işler başarılabiliyormuş’ dedi. Sur, eğitim sürecini şu şekilde anlattı: “Emek veren üç büyük teşekkürden birisi Dr. Fatma Yazıcı’ya, bu işi bizim masamıza o getirdi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya meslektaşımız ve başkan olarak, Üniversitemizde bu tür çalışmaları ön görüsü ile görüp bu güne kadar aile, çocuk, anne sağlığı konusunda öncülük yapan Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a teşekkür ediyorum”
Tuzla Belediyesi Anne Çocuk Eğitim Merkezi minik kursiyerlerinin renkleri anlatan müzikli gösterisi izleyenlerden büyük beğeni aldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Aile Şurasında Tuzla Modeli Olarak Sunacağım
Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan yaptığı konuşmada dünyada ve Türkiye’de genç kuşağın dezavantajları, ailelerin takınması gereken davranışlar ve gelecek neslin ruh sağlığı için neler yapılması gerektiği konuları ile yapılan proje hakkında fikirlerini paylaştı. Tarhan, “Anne ve çocuğun bir arada eğitim aldığı program önemli bir yaklaşım, çocukların olduğu yerde anneler daha aktif oluyorlar, annelerin aktif olduğu yerde de çocuklar da kendi davranış geliştirmelerini yapabiliyorlar. İkisini bir arada alan bu tarz bir projede olumlu geri bildirimler var. Proje planlandığı gibi 3 ayda bitirildi, devam etmesi şu açıdan önemli ailede de bir kriz var, orta ve uzun vadede yapılan işlerden birisidir bu proje. Uzun vadede değil ama orta vadede bir iştir aileye ve çocuğa yatırım çok önemli. Eğer bunu yapmazsak gelecek nesil bizden hesap sorar. Başkanımı ve eşini böyle güzel bir projeyi düşünüp planladıkları için tekrar tekrar kutluyorum. Ankara’da yapılacak olan Aile Şurası’nda çeşitli konular konuşuluyor. Ankara’da Tuzla modeli olarak -Başkanımdan izin aldım- sunacağım. Belki bütün Türkiye’ye dokunan bir hizmet yapılmış olur inşallah. Türkiye’de bu tarz ne planlandı, ne öğretildi? Rapor şeklinde sunmam daha kolay olacak. Gelecekteki çocuklarımız bize iyi ki yapmışsınız der” dedi.

Başkan Yazıcı: Anne Çocuk Eğitim Merkezi ile Türkiye’de Bir İlki Gerçekleştirdik
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, anne ve çocuğun ayrılmaz bir bütün olduğunu belirerek eğitim programının önemini vurguladı. Tuzla Belediyesi Anne Çocuk Eğitim Merkezi’nin bu anlayışla kurulduğunu ve Türkiye’de bir ilk olduğunu hatırlatan Başkan Yazıcı,
‘Bilinçli Anne Güvenli Çocuk’ Projesi sertifika töreninde konuşan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Şehri emin olarak toplumun tamamını emanet almanın şuuru ile biz bu çalışmaları yapmaya çalıştık.
Tüm çalışmalarımızı orta ve uzun vadede düşündük, kısa vadede sonuç almak gibi bir düşüncemiz olmadı.  ‘Eğitim Kenti Tuzla’ vizyonumuzla da anasınıflarından üniversiteye varana kadar eğitimi hep ele almaya çalıştık. Hayat öğrenme ile devam ediyor. Çocuklarımızı milli ve manevi değerlerimizle gelecek çağa yetiştirmek dileğiyle biz sizin yanınızdayız. Bilinçli Anne, Güvenli Çocuk eğitim programına katılan tüm annelere teşekkür ederim” dedi. 
1549 kursiyer anne adına sembolik olarak 7 anneye eğitim sertifikalarını Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur verdi.
Eğitim programına katılan Gamze Yıldız da anneler adına Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti.