Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca hayata geçirilen ve Kovid-19’la mücadelede evinden çıkamayan yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlar için yaygınlaştırılan “Vefa Projesi”, Tuzla’da iyilik ve merhametin dalga dalga büyümesini sağlıyor.

Vefa Projesi, Dünya İle Birlikte Türkiye’yi de Etkisi Altına Alan Yeni Tip Koronavirüsle (Kovid-19) Mücadele Sürecinde de Önemli Bir Misyon Yüklendi.

65 yaş üstü ile kronik hastalıkları bulunan vatandaşların evden çıkmalarına gelen kısıtlama sonrasında Proje, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi’nde yer alarak, Türkiye’nin 81 İlindeki yaşlılar için seferber edildi.

Yeni süreçte İçişleri Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde Aile Sosyal Destek Personelinden (ASDEP) Tuzla Kaymakamlık, Tuzla Belediyesi, Tuzla Emniyeti, Tuzla Kızılay, Tuzla Sosyal Yardımlaşama Vakfına kadar tüm birimler, evinden çıkamayan yaşlı vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere “Vefa” çatısı altında buluştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yönlendirmeleriyle Hijyen Malzemesi bağış yapan firmanın tedarikleriyle Tuzla Kızılay ekiplerince KYK Yurtlarında karantina altında olan vatandaşlar için 10 Bin Hijyen Kitinin teslimatı yapıldı. Ayrıca Tuzla Genç Kızılay Ekibi de “ TUZLA VEFA SOSYAL DESTEK” gruplarıyla Tuzla’da bulunan 65 yaş üzerindeki vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

Tuzla Kaymakamlığı, Tuzla Belediyesi, Tuzla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Türk Kızılay Tuzla Şubesi, Tuzla Emniyet Müdürlüğü, Tuzla İlçe Sağlık Müdürlüğü, Tuzla Müftülüğü ve diğer kurumlarla oluşan ekipleri ortak çalışmayla Tuzla’da başta ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan yaşlı ve kronik hastanın yardımına koştu. Ekipler, temel ihtiyaçları karşılamanın yanında, sokağa çıkma yasağı bulunanların maaşlarını evlerinde alabilmeleri sürecine de banka görevlilerinin yetişemediği noktalarda destek veriyor.

Türk Kızılay Tuzla Şubesinde gerçekleşen Olağan Yönetim Kurulu toplantısının ardından Kızılay Tuzla Şube Başkanı Sebahattin Demirci ve Yönetim Kurulu Tuzla’da Pandemi olarak sayılan Tuzla Devlet Hastanesi ve Okan Üniversitesi Hastanesinde yatmakta olan vatandaşların Maske ve Hijyen Seti ihtiyaçlarını teslim etti. On binlerce Erzak Kolisi, Kolonya, Maske ve Hijyen Setinden oluşan malzemeler Kızılay Gençleri tarafından gün boyunca ihtiyaç sahibi evlere bizzat dağıtılıyor.

Temel ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayan, sokağa çıkması kısıtlanan 65 Yaş üstü veya Kronik Rahatsızlığı olan vatandaşlar 112, 155, 156 Numaralarını arayarak destek talebinde bulunabiliyor. Bu talepler, Valilik ve Kaymakamlıklarda oluşturulan Vefa İletişim Merkezleri tarafından takip ediliyor ve ekiplerin yönlendirilmesi sağlanıyor.
Ayrıca Belediyeler de duyurdukları Vefa İletişim numaraları üzerinden vatandaşların taleplerini alıyor.