Uzman Dr. Feyza Acat, ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak amacıyla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte sınır ötesinde UMKE gönüllüsü olarak doktorluk yapıyor, Mehmetçiğin yaralarını sarıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, UMKE gönüllüsü Acat’a hizmetlerinden dolayı ödül verdi.

Uzm. Dr. Feyza Acat Aydın’da yaşıyor. İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi fizik tedavi bölümünü bitirdikten sonra 2019 yılında Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinde ( UMKE ) göreve başladı.

Sağlık Ekibinin 2 Uzman Çavuş, 1 Astsubay Güvenliklerini Sağlıyor

2019 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülkemizin sınır güvenliğini korumak amacıyla Suriye’de başlatmış olduğu Zeytindalı, Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı Hareketlarına gönüllü olarak katılıp bölgede çalışmaya başladı. İki yıldır bölgede olan Acat, çatışmaların yoğun olduğu süreçte Suriye’nin Afrin, Tel Abyad ve Cerablus kentlerinde 7 kişilik bir ekiple, bölgede görev yapan Mehmetçiğe sağlık hizmeti verdi ve hala görevine devam ediyor. Sağlık personeli sahada çalışma yaparken 2 Uzman Çavuş ve 1 Astsubay güvenliklerini sağlıyor.

Sağlık Bakanlığı Teşekkür Belgesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Uzm. Dr. Acar’a teşekkür belgesi verdi. Teşekkür belgesinde, ‘’Ülkemizin sınırında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından icra edilen Barış Pınarı sınır ötesi asker harekatı kapsamında zorlu şartlarda göstermiş olduğunuz özverili çalışmadan teşekkür ederiz’’ ifadelerine yer verildi.

‘Sınır Ötesinde Sağlık Çalışanlarının Önemi Büyük'

Sınır ötesinde Mehmetçik ile mücadele etmekten onur duyduğunu söyleyen Acat, ‘’ Ülkemizin sınır güvenliğini korumak için yapılan sınır dışı askeri operasyonlarda omuz omuza görev yapan sağlık çalışanları da çok büyük önem taşımaktadır. Geleceğimiz için görev yapan Mehmetçiklerimizin bizlerin desteğiyle bölgede hakimiyeti hergün artmaktadır. Operasyonda yaralanan askerlerimize ilk müdahaleyi bizzat olay yerinde yaparak onları hayatta tutmak için tüm imkanlarımızı kullanmaktayız. Yaptığımız bu kutsal görevi yerine getirmek için canla başla çalışıyoruz. Bir kadın olarak ülkemizin sınırlarını korumak için başlatılan harekatlarda görev yapmaya başta bir asker kızı olduğum için ve yaşadıkları zorlukları bildiğim için gitmeye karar verdim. Çok zor anlarımız oldu, zırhlı ambulansa roketlerle saldırdıkları zamanlarda oldu fakat TSK ile görev yapmaktan gurur duyuyorum ‘’ dedi.

Uzm. Dr. Feyza Acat, görev yaptıkları kentin güvenlik durumuna göre çadırda, konternerde ya da barakalarda kaldıklarını söyledi. Acat, yaralanan Mehmetçiğin ilk müdahelesi yapıldıktan sonra zırhlı ambulans ile en yakın hastaneye sevk edildiğini ifade etti.

‘Maske, Mesafe ve Hijyen Kurallarına Dikkat Ediyoruz’

Koronavirüs döneminde de hastalığın stabil seyrettiğini söyleyen Uzm. Dr. Feyza Acat, ‘olabildiğinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ediyoruz. Askeri personellere 1.Doz aşılar yapıldı, 2. Doz aşılamalarada başlandı’ dedi.

Çatışma bölgesinde kadın doktor olarak çalışmanın zorlukları oluyor mu diye sorduğumuz Acat,  kendisi için bir zorluğu olmadığını devletin verdiği imkanlarla en iyi şekilde görevlerini icra ettiklerini söyledi.