İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında 81 ilin tamamında Koronavirüs denetimleri yapıldı.

Tuzla’da da Koronavirüs denetimleri kapsamında Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve Tuzla İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yaşar Zehir’in katılımıyla Yayla Mahallesi semt pazarında ve işyerlerinde denetimler yapıldı.

Tuzla’nın en kalabalık pazarlarından olan Yayla Mahalle pazarındaki denetimler kapsamında Pazar içindeki çalışanların ve alışveriş yapan vatandaşların Korona Virüs tedbirlerine uyup uymadıkları kontrol edildi.

Tuzla Kaymakamı Ali Akça ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı hem pazarda denetim gerçekleştirdiler hem de pazarcı esnafı ve vatandaşla sohbet etti. Denetim kapsamında aynı zamanda bir spor salonu da denetlenerek içeride uygulanan kurallar kontrol edildi. Girişine dezenfektan noktaları kurulan pazarda maskesi olmayan vatandaşlara da maske dağıtıldı.

Semt pazarında gerçekleşen denetimlerden sonra konuşan Tuzla Kaymakamı Ali Akça, '2020 yılının başlarından itibaren dünya COVID -19 diye adlandırılan bir pandemi sürecine girdi ve Mart ayından itibaren de ülkemizde korona diye adlandırılan virüs etkisini gösterdi. Gerçekten gerek hükümetimiz gerek devletimiz bu konuda bütün kurumlarıyla çok ciddi mücadele içerisinde oldu. İnsanlarımıza yönelik zaman zaman sokağa çıkma yasakları oldu, zaman zaman seyahat kısıtlamaları oldu." dedi ve ekledi: "Ancak bu pandemi sürecindeki mücadele çok zor olmakla birlikte, ülkemiz açısında çok değerli bir yönetim tarzıyla beraber kontrol altına alındı.Fakat son zamanlarda vaka sayılarında artış var. Bu konuda vatandaşlarımıza hem bir hatırlatmak hem denetim yapmak için belediye başkanımızla ve emniyetimizle beraber ilçemizin en kalabalık olduğunu değerlendirdiğimiz bir semt pazarındayız. Çok şükür gördüğümüz manzara güzel, sadece iki minik hanımefendinin maskesiz olduğunu gördük. Maske kurallarına ilçemizde riayet ediliyor, ilçemiz Tuzla'daki virüsten kaynaklı olumsuzlukları sıfırlamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz?Denetimlere katılan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, 'Pandemi sürecinde aslında kontrollü serbestlik olan bir döneme girmiştik ama bazı kontrolsüzlüklerin veya bazı aşırılıkların olduğu görülünce bu denetimler gerekli görüldü. Biz de ilçemizde şimdi pazar yeri, işyeri ve bazı dükkanları ziyaret ederek bu denetimleri yaparak ilçemizin tamamında kontrollü serbestliği çok büyük serbestlik gibi algılayan vatandaşımıza hem bireysel olarak maske, mesafe ve musluk temizliğe dikkat ederken aynı zamanda toplumsal kalabalıkların olduğu yerlerde çok daha dikkat etmeli, mecbur kalmadıkça mümkünse de girmemesi gereklidir diye düşünüyorum. İnşallah en güzel şekilde atlatmayı diliyorum' diye konuştu.