Yeniden Refah Partisi’nin, Tuzla seçimleri ile alakalı Cumhuriyet Halk Partisi ile ittifak kurduğu, CHP’nin YRP adayını maddi olarak desteklediği iddiaları siyasi kulislere bomba gibi düştü.

YRP Tuzla’daki yerel seçimlerle alakalı CHP ile ittifak mı kurdu. Ortaya atılan iddiaya göre CHP’li önemli bir isim tarafından bu ilişki yürütülüyor. Hatta bu ismin 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimler için CHP’den Belediye Başkan Aday Adayı olan Bülent Akköse olduğu ise gelen bilgiler arasında.

Bülent Akköse görüşmelerinde; YRP adayına maddi desteğin yanı sıra seçim materyalleri (Afiş, el ilanı vb.) gibi konularda da yardımcı olduğu iddia edildi. Sık sık YRP adayı ile bir araya geldiği ifade edilen Bülent Akköse’nin, seçimle alakalı bilgi alışverişinde bulundukları ve YRP adayının neler yapması gerektiği, hangi mahallede Cumhur ittifakı adayı güçlüyse, oraya özel çalışma yapması anlamında çalıştıkları belirtildi.

CHP, YRP’yi neden desteklesin?

CHP’nin yerel seçimlerde Yeniden Refah Partisine destek vermesi masa başı pazarlıklarından biri anlamına geliyor. YRP adayının alacağı her oy sağ seçmenin oyu olduğunu göz ününe aldığımızda, bu oylar zaten CHP’ye gitmeyecek. Kuvvetli gösterilmeye çalışılan ve CHP tarafından desteklenen bir YRP adayının alacağı her oy ve oyların AK Parti’ye gitmesini engellemek.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamasında “Bizim değerlendirmemiz de İstanbul’da Ekrem Bey’in daha şanslı olduğu, kazanabileceği yönünde” diyerek zaten bu konudaki yaklaşımını dile getirerek aslında CHP’ye de yeşil ışık yakmıştı. 

Fatih Erbakan’dan akıl tutulması

Fatih Erbakan, “Bizim değerlendirmemiz de İstanbul’da Ekrem Bey’in daha şanslı olduğu, kazanabileceği yönünde” demiş, Ankara ile alakalı yorumunda ise “Ankara’da ise Mansur Yavaş’ın rahat alabileceğini tahmin ediyorum. Turgut (Altınok) Bey, fazla bir varlık gösteremedi” diye ifade etmişti.

Fatih Erbakan’ın bu yorumları sonrası birçok siyasi isim tepki göstermiş, “Nasıl olurda bir siyasi parti Genel Başkanının, kendi adayları olduğu halde başka siyasi parti adaylarının kazanacağını söyleyebilir” eleştirilerine maruz kalmıştı.