aytekin_akkurt @ hotmail.com

Din aynı zamanda, Sosyolojik olarak önemli bir sosyalleşme alanıdır. Doğumdan ölüme, düğünden bayrama kadar aile ile ilgili  önemli bütün olaylarda din vardır. Çocuk dini törenlerle sosyalleşir. Mesela İslam da sünnet olmak dini içerikli sosyalleşme örneğidir.
Varlığı en açık şekliyle ailede hissedilen ölüm törenleri dinseldir. Evliliklerde dini törenler önemli bir yer tutmaktadır. 
Bu törenler aynı zamanda, o sosyal birliğin,toplumun herzaman birleştirici kaynaştırıcı çimentosu olacaktır.
Bireyin kişiliğinin gelişmesin'de en önemli yeri alacaktır. 
Çok berrak hatırlıyorum Erzurum Narman Beyler köyünde  bir ay orucunu tutmuş olmanın haklı gururu ile sabah erkenden heyecanla uyanıp, yeni alınan elbiseler giyinip, abdest alıp bayram namazında yer almak, gencin kendisini bu toplumda artık bende varım ispatında er meydanına çıkar gibi bir hissiyatla orada kendini bulması kişilik gelişiminde mühim olduğu kesindir.
Devamında ailenin en büyüğünün evinde toplanıp yemekler yenecek, aile bireyleri büyük- küçük rollerine uygun bayramlaşma töreninde ellerin öpülmesi harçlıkların alınması, aile birliğinin en önemli birleştirici unsuru olsa gerek.
Devamında köydeki bütün fertler birbirlerinin evlerini hiç eksiksiz atlamadan, daha önce yaşanmış küslükler unutularak her eve girip büyüklerin ellerini öpmek, küçüklerle tanışmak, hasta olanlara özel ilgi göstermek gibi törenler  Beyler köyünde olduğu gibi Anadolu'nun her karışında uygulanan en önemli sosyalleşme unsuru olsa gerek.
Bütün bu unsurlar güzel dinimizin toplumsal yansımalarıdır. Bu unsurları herzaman önemsemeli, önemli yerini asla aklımızdan  çıkarmamalıyız.
Rabbim tuttuğumuz oruçlarımızı, dualarımızı kabul eylesin.
Mübarek Ramazan Bayramının Kerkük'te, Musul'da, Telafer'de, Halep'te, Kırım'da, Doğu Türkistan'da, Filistin'de, Suriye'de, Arakan'da velhâsıl dünyanın her köşesinde   zulüm,işkence,gözyaşı döken tüm Müslüman ve Türk aleminin kurtuluşuna, insanlığın sulh ile yaşamasına vesile olmasını yüce Allah'tan niyaz eder, Hayırlı Bayramlar dilerim. Selam ve Saygılarımla.
Aytekin AKKURT
Sosyolog