aytekin_akkurt @ hotmail.com

Konya’da yaşanan vahim olay yüreklerimizi çok acıttı.

Masum canlıların vahşice katledilmesi asla kabul edilemez.

Bu vahşetin sorumluları ve insanlıktan çıkmış eli kürekli caniden yaşanılan vahşetin hesabı mutlaka sorulmalıdır.

Bu günlerde yazılı ve görsel basın haberlerine sıkça konu olan sokak hayvanlarının nasıl rehabilitasyon edileceği hususu oldukça önemli. Sokak hayvanlarının yaşamsal döngüsü kanunlarımızla yasal hale gelmeli, bu döngüyü takip edecek kamu kurum ve kuruluşlarının görev tanımları net olmalı, boşlukta hiçbir husus kalmamalıdır.

Sokak hayvanları korunurken özellikle saldırgan köpeklerden zarar gören vatandaşların can güvenliği hususu da göz ardı edilmemelidir. Sokak köpeklerinin bazı alanlarda çeteleştiği, sabah erken saatlerde okula giden çocuklara saldırdıkları, kadınların korktukları için sokaktan geçemedikleri örnek olayları da unutmadan konu bütünsel olarak ele alınmalı, kanun yeniden düzenlenerek yasallaşmalıdır.

Millet olarak canlıların yaşam hayatlarına tarih boyunca önem vermiş bir medeniyetin evlatlarıyız. Yaşanılan kötü örnek olayları çokça canımızı sıkıyor olsa da iyi örnek olayları ve konuya duyarlı iyi insanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

Konuyla ilgilenen bir hayli resmi ve özel kurum kuruluşlar olduğu gibi gönüllüler ordusunun sayıları da oldukça fazladır.

Tuzla Kent Konseyi Sokak hayvanları çalışma komisyonu başkanı Funda Sevinç Hanım ve gönüllü komisyon üyeleri ile Tuzla’da oldukça önemli işler başarmaktadırlar. Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde gece gündüz demeden hayvanların beslenmesi ve tedavi ihtiyaçlarına canı gönülden nasıl koşturduklarını çok iyi bilmekteyim. Tuzla Belediyesi İstanbul genelinde sokak hayvanlarına en çok mama harcaması yapan belediyelerin başında gelmektedir (istatistik veriler belediyeden temin edilebilir). Yine Tuzla’da gönüllü iş adamı Emrah Demet Bey öz sermayesi ile kurduğu ve finanse ettiği Demet Çiftliği adlı tesisinde onlarca hayvana barınma, tedavi ve beslenme imkânlarını sunmaktadır. Bu iyi örnekler ve iyi insanların yüzlercesi anlatılabilir, varlıkları daim olsun.

Bu arada değinmeden geçemeyeceğim bireysel ajandalarında gizli gündemleri olan sözüm ona sokak hayvanları savunuculuğu yapan bazı dernek ve kuruluşları da unutmamak gerekir. Bu kuruluşlar ve şahıslar olayları sürekli manipüle ederek ajandalarında yazan gizli gündemlerinin peşinde koşmaktadırlar. Kamufle ettikleri gizli gündemlerinde bazen maddi menfaat bazen de siyasi tezgâhlar olduğunu bilmekteyiz (tıpkı Türk Tabipler Birliği gibi).  Bu kuruluş ve şahısların provoke ettikleri konulara dikkat etmek gerekir.

Malum konu da Konya Büyükşehir Belediye Başkanı linç edilmeye çalışılıyor, sanki Belediye Başkanı adamın eline kürek verip git köpekleri katlet demiş gibi bir tavır var. Oysa ben eminim ki Belediye Başkanı Sokak hayvanları ile ilgili yüzlerce çalışma ile en iyisini yapmaya çalışmıştır.

Dilerim insanların her gün biraz daha insan olabildikleri medeniyeti yakalarız. Dilerim sokak hayvanlarına yönelik vahşet haberlerini hiç duymayız, dilerim her yönüyle konunun yasal düzenlemeleri bir an önce bitmiş olur.

Selamlarımla…