aytekin_akkurt @ hotmail.com

Her yöreden getirilmiş kurbanlıklar maşallah boy boy, hepsi manevi iklimin renk renk çiçekleri adeta.

Her biri kurban edilecek, manevi iklim kuşatacak gönlümüzü nefsimizi, sosyal yardımlaşmanın zirve yapacağı  bu iklimin rahmani tarafına ya da sosyolojik tarafına değil teslimiyet tarafına bakalım biraz.

Yarın kurban bayramı, kurbanlıklar bayram namazından sonra kesilecekler. Aslında Allah onlara kasaplık et olan hayvan olmayı değil, kurban olmanın üstünlüğünü bahşetmiştir. İsteseler'de, direnseler'de kesilip kurban edilecekler.

Peki ya Vatana kurban olanlar; neydi onlara seve seve kurban olmayı isteten ruh, irade, cesaret, teslimiyet, zoraki değil gönüllü kabul ile “Ben Vatana Kurban Olacağım” istikameti ile karar verip, yola çıkıp kurban olmak. Bu cesareti kim koydu yüreklerine? Vatan’a kurban olmayı bahşeden, nasip eden rahmani iradeye hiç karşı koymadan İsmail'i bir teslimiyet şuuru içerisinde Vatana Kurban Olmak.

Vatan'a kurban olsun diye vatan mücadelesinde evladının başına kına sürerek cepheye yolcu eden teslimiyet ruhu hangi millette var?

Başka milletlerin küçüklüğünden değil, lakin; rahmana teslim olan bu asil kocaman ruh bile Türk Milletini ifade ederken “Büyük Türk Milleti” diye hitap etmeye yetmez mi?

Tarihimiz Vatan evlatlarının Vatan’a kurban oluşlarıyla dolu, hepsi birbirinden kıymetli ve önemli . Hepsini bilmek nesilden nesile öğretmek gerekir.

Vatan hainleri bilmeli ki; çok şükür Vatanımız Vatanı’na kurban olacak Vatan evlatlarıyla dolu.

Ömer Halisdemir Vatanı için sağına soluna bakmadan tereddüt etmeden İsmail'i teslimiyet ruhu ile koşarak Vatan'a kurban oldu. Yüz binlercesi de koştu aralarından 250 Vatan evladı daha Vatanı için “Vatanı'na Kurban Oldu”. Hepsinden biz razıyız Mevla'da razı olsun inşallah.

Bu vesile ile Müslüman aleminin kurban bayramını kutlar, bayramın dünya coğrafyasında mazlum, mahsun, zor durumda olan tüm Müslümanlara ve insanlığa huzur getirmesini dilerim.

Aytekin AKKURT

Sosyolog