aytekin_akkurt @ hotmail.com

Malumunuz yeni anayasa değişikliğini içeren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandum oylaması’na 3 gün kaldı. Pazar günü halk iradesi tecelli edecek fakat 18 madde değişikliği içindeki Milletvekili seçilme yaşının 25 ten 18 yaşa indirilmesi çok taştışılmak’ ta. 18 yaşı çok küçük bulanların kafalarını biraz geriye çevirip 18 yaşa gelinceye kadar Türk çocuğunun neleri yapabildiğine bakmalarını tavsiye ederim.

Daha bıyıkları terlememiş Yozgat’tan çıkıp günlerce yürüyerek Çanakkale’ye ulaşıp çakı gibi Mehmetçik olan kınalı Hasan’a baksınlar.

Ruslara karşı savaşan tümen cephanesiz kalınca Van’dan istenen yardım sonrası yaşları 12-17 arasında değişen 80’i öğrenci 120 çocuk, yatak çarşaflarından ve perdelerden kesilerek yapılan torbalara konulan mermileri sırtlarına bağlayarak yanlarındaki jandarma erleri ile cepheye koşan evlatlarımıza baksınlar.

Vatan savunması için cepheye koşan, "Sivas Lisesi,İstanbul Galatasaray Lisesi, Erzurum Lisesi, Kastamonu Lisesi ve Konya Lisesi öğrencileri birdaha geri dönememiş  o yıl mezun verememiş" lerdir. Bunlara baksınlar.

Çanakkale ye giden Tokatlı Halil’in arkasından yakılan Hey Onbeşli  ağıtına baksınlar.

15 Temmuz darbe girişiminde hainlere meydan okuyarak şehit olan 15 yaşındaki Halil İbrahim Yıldırım,16 yaşındaki Engin Tilbeç, 17 yaşındaki Abdullah Tayyip Olçok’a baksınlar.

Yıllardır vatan savunmasında toprağa düşen fidanlarımızın yaşlarına baksınlar.

Peki bir de dönüp dünya ya baksınlar.

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığınca 190 ülke bazında gerçekleştirilen milletvekili seçilme yaş sınırı araştırmasında, 62 ülkede 21yaş, 51 ülkede 18 yaş, iki ülkede ise 17 yaş olarak belirlendi.

Araştırmaya göre seçilme yaşı 18 olan 51 ülke:

Almanya, Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Belize, Bosna Hersek, Çin, Ekvator, Fiji, Finlandiya, Gine, Grenada, Guyana, Güney Afrika, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İsveç, İzlanda, Kanada, Karadağ, Kenya, Komor, Küba, Lihtenştayn, Macaristan, Maldivler, Malta, Mauritius, Moldova, Mozambik, Norveç, Avustralya, Danimarka, Fransa, İspanya, İsviçre, Lüksemburg, Makedonya, Portekiz, Sao Tome ve Principe, Seyşeller, Sırbistan, Slovenya, Sri Lanka, Svaziland, Trinidad ve Tobago, Uganda, Yeşil Burun, Yeni Zelanda.

Evet dünya’ya bakanlar da görecektir ki birçok avrupa ülkesinin dahil olduğu 51 ülke de 18 yaş seçilme durumu zaten var.

Peki şimdi düşünün elin Fransızı, Almanı,İngilizi,Hollandalısı, kendi gencine güvenecek 18 yaşında milletvekili yapacak fakat biz Türk gencine kendi gencimize güvenmeyeceğiz öyle mi?

Kaldı ki TÜİK verilerine göre Türkiye nüfusunun (78 milyon 741 bin 53 kişi ) 2015 yılında %16,4’ünü ( 12 milyon 899 bin 667 kişi ) 15-24 yaş grubundaki genç nüfus oluşturdu. Bu nüfusun, %51,2’sini genç erkek nüfus, %48,8’ini ise genç kadın nüfus oluşturuyor.

Bu nüfus oranına göre madem TBMM toplumun her kesimin temsil edildiği yer ise gençleri temsil edecek temsilcinin bulunmasından daha doğal ne olabilir.

 

Tarih boyunca kendini ıspat etmiş Türk genci, şehadeti, gazi olmayı hak ettiği gibi milletvekili olarak meclise girip genç nüfusu temsil etmeyi de fazlasıyla hak ediyor.

Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir. Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum.           Mustafa Kemal Atatürk

Biz’ de gençlerimize güveniyoruz. Eminim’ki gençlerde kendilerine güvenerek pazar günü EVET diyeceklerdir.  Sizde güvenin EVET diyerek gençlerimize destek olun.

Aytekin AKKURT

Sosyolog